uv عینک آفتابی

حداقل UV عینک آفتابی باید چند باشه؟

آیا اهل زدن عینک آفتابی هستید؟ آیا می‌دانید یو وی عینک آفتابی چیست؟ ایا می‌دانید حداقل یو وی عینک آفتابی باید چند باشد؟ آیا می‌دانید سلامت چشمان شما به یو وی عینک بستگی دارد؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید همراه چهل خونه باشید.

یو وی (UV) عینک چیست؟

قیل از آنکه به موضوع یو وی عینک آفتابی یپردازیم لازم به یادآوری است که شما می‌توانید با مراجعه به بخش مدخونه سایت به تمامی مقالات مرتبط با حوزه مد و فشن دسترسی داشته باشید. اما برویم سراغ عینک آفتابی استاندارد و مقدار یو وی استاندارد آن.

  نور خورشید از طیف کاملی از ذرات با دماهای متفات تابشی تشکیل شده است که می‌تواند به رنگ‌های مختلف باشد. در قسمت‌های بالای جو، نور خورشید حدود ۳۰ درصد شدیدتر است و دارای ۸ درصد پرتو فرابنفش است. در سطح زمین تابش نور خورشید به وسیله اتمسفر عبور می‌کند و فرکانس‌ها‌ی متفاوت‌تری از آن بر زمین می‌تابد که به آن نور مرئی گفته می‌شود؛ که البته مانند نور مرئی طیف‌های متفاوتی از تابش نور نامرئی بر زمین نیز وجود دارد که ممکن است در طیف مرئی قرار گیرند و دیده شوند. پرتو فرابنفش موجود در نور خورشید اثرات مثبت و منفی برای سلامتی به دنبال دارد زیرا از یک طرف تامین کننده ویتامین D مورد نیاز بدن است از طرف دیگر عاملی جهش‌زا است. (ویکی پدیا)

پرتو فرابنفش (Ultraviolet) که به اختصار آن را UV می گویند از امواج الکترومغناطیسی با طول موج ۱۰۰ الی ۴۰۰ نانومتر و دز زمره پرتوهای نامرئی است. پرتو فرابنفش به سه دسته B، A و C تقسیم می‌شود (UVA،UVB،UVC).

تابش UVB برای چشمان بسیار مخرب است و می‌تواند سبب آب مروارید، اختلال مزمن قرنیه، کوری موقت و یا دائم شود. یک پوشش حفاظتی مناسب برای چشمان به ویژه افرادی که به مدت طولانی در معرض تابش پرتو فرابفش قرار می‌گیرند، مانند کوهنوردان و اسکی‌باران، توصیه می‌گردد.

انتخاب یک عینک آفتابی استاندارد می‌تواند مانع بسیاری از ضررهای ناشی از اشعه فرابنفش شود.

حداقل یو وی عینک طبق استاندارد

با توجه توضیحات داده شده در مورد پرتو فرابنفش و همچنین محدوده طول موج آن و نیز به گفته بسیاری از اپتومتریست‌ها حداقل یو وی یک عنیک آفتابی باید ۴۰۰ باشد (UV400) اما متاسفانه در بازار به دلیل عرضه عینک آفتابی در مراکز غیر معتبر شاهد این هستیم که حتی این استاندارد هم در بسیاری از عینک‌های آفتابی رعایت نشده است و افراد زیادی بدون بررسی‌های لازم اقدام به خرید آن می‌کنند.

اما برای افرادی که به دنبال یک عینک آفتابی مناسب با استانداردهای لازم هستند آیا این امکام وجود دارد که خودشان مقدار UV عینک آفتابی را اندازه بگیرند؟

نحوه تشخیص یو وی عینک آفتابی

تشخیص مقدار UV عینک آفتابی کار آسان و ساده‌ای نیست. بهترین راه برای تشخیص UV عینک آفتابی استفاده از یو وی متر (UV Meter) یا تِستر یو وی است.

در کنار دسته بعضی از عینک‌ها نشان uv400 دیده می‌شود که به این مفهوم است که این عینک قدرت محافظت از چشمان را در برابر پرتو بنفش را دارد.

مشخصات یک عینک آفتابی استاندارد

انتخاب یک عینک آفتابی با استانداردهای لازم می‌تواند از بروز ضررها و آسیب‌های وارده به چشم جلوگیری کند. در زیر پیشنهادهایی برای انتخاب یک عینک آفتابی استاندارد پیشنهاد می‌شود:

یک عینک‌ آفتابی استاندارد باید بتواند از ورود تابش‌های فرابنفش از کناره‌ها و بالا و پایین آن نیز جلوگیری کنند.

پیشنهاد می‌شود که عینک‌های آفتابی با اندازه بزرگ انتخاب کنید. هر چه عینک آفتابی (اندازه عدسی) بزرگتر باشد به دلیل اینکه بافت دور و زیر چشم را بهتر و بیشتر تحت پوشش قرار می دهد از چشمان شما محافظت بیشتر و بهتری می‌کند.

عینک آفتابی را از مراکز معتبر خریداری کنید و در هنگام خرید از فروشنده بخواهید عینک را توسط یو وی متر تست کند.

 اگر عدسی عینک آفتابی دارای خاصیت پلاریزه و آنتی رفلکس باشد به مراتب فواید آن برای چشم بهتر خواهد بود.

استفاده از عینک‌های آفتابی در رنگ‌های مجاز گوناگون (دودی، قهوه‌ای‌، سبز) فقط در صورتی مجاز است که شرایط استاندارد را داشته باشد و انتخاب هر کدام فقط بستگی به سلیقه شخصی دارد.

در این مقاله به بررسی یو وی عینک آفتابی پرداخیتم. امیدواریم که مورد توجه شما قرار گرفته باشد. برای دیدن سایر مقالات مرتبط با مد و فشن کافیست به بخش مدخونه سایت مراجعه کنید.